To, że codziennie tracimy określoną liczbę włosów jest na porządku dziennym. Zwykle każdego dnia ubywa nam około 100-150 włosów. Jednak w naszym życiu pojawia się kilka okresów, w których
wypadanie włosów staje się nadmierne.
Ciąża a wypadanie włosów
Pierwszym takim okresem jest
ciąża, a właściwie urodzenie dziecka. Wówczas można stracić nawet pięć procent włosów. Dzieje się tak, ponieważ podczas ciąży hormony płciowe, czyli estrogeny hamują utratę włosów. Na głowie ciężarnej kobiety znajdują się zupełnie nowe włosy i te, które dawno by już wypadły. Po porodzie poziom hormonów się zmienia, co powoduje, że tracimy włosy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Po zaprzestaniu ich zażywania znacząco spada liczba estrogenów, powodując wypadanie włosów.
Odchudzanie się a włosy
Drugim takim okresem w życiu, któremu towarzyszy wzmożona utrata włosów jest odchudzanie się, a co za tym idzie najczęściej - nieprawidłowe odżywianie się. Zwykle jest tak, że młode dziewczyny chcą przed nadchodzącymi wakacjami zrzucić kilka kilogramów. Zaczynają więc stosować różnego rodzaju „diety cud”, niejednokrotnie bez konsultacji z dietetykiem. Wówczas zaczynają skarżyć się na nadmierne wypadanie włosów, szczególnie wiosną. Jednak to nie pora roku ma wpływ na utratę włosów, lecz właśnie ta nieodpowiednia dieta. Odchudzanie powoduje bowiem niedobory witamin i składników mineralnych w naszym organizmie. Najczęściej brakuje żelaza, cynku, selenu. Dlatego też warto, podczas stosowania diet odchudzających, wzbogacić nasz jadłospis w pokarmy zawierające odpowiednią ilość tych pierwiastków, a także magnezu, witaminy A i E. Dzięki temu zapobiegniemy wzmożonemu wypadaniu włosów. Wówczas będzie można cieszyć się nie tylko z nienagannej figury, ale także z pięknych i zdrowych włosów.
Leczenie i utrata włosów
Okresowe wypadanie włosów ma związek również z leczeniem. Zwykle po zabiegach przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym nasze włosy wypadają w nadmiernej ilości. Ponadto choroby przebiegające z wysoką gorączką, która na dodatek utrzymuje się kilka dni może mieć wpływ na to, że po kilku miesiącach pojawi się problem wypadających włosów.
Wypadanie włosów latem
Na wzmożoną utratę włosów skarżymy się przeważnie latem. Wówczas naszym włosom dają się we znaki promieniowanie słoneczne czy wiatr. Warto więc przed wyruszeniem na plażę, czy w miasto zaopatrzyć się w lekkie nakrycie głowy, które uchroni nasze włosy przez nadmiernym wysuszaniem, prowadzącym często do ich utraty.
Stres a łysienie
Na nasze włosy niekorzystny wpływ może mieć stres. Mówi się, że od stresu można osiwieć, jednak jak się okazuje – nie tylko. Sytuacje stresowe często powodują wypadanie włosów. Jest to obecnie dość częsta dolegliwość, gdyż czasy w których żyjemy niejednokrotnie wywołują sytuacje stresowe. Ale co ma „piernik do wiatraka”? Otóż wiele. W sytuacjach stresowych następuje wzmożone wydzielanie się prolaktyny, która w nadmiernej ilości przyczynia się do wypadania włosów. Badania naukowe dowiodły, że stres przyczynia się do choroby zwanej łysieniem plackowatym. Choroba ta polega na utracie włosów w kształcie owalnym lub okrągłym. Zaczyna się w małych skupiskach, po czym zwiększa swój zasięg.
Oczywiste jest, że niektórych przyczyn wypadania włosów nie da się uniknąć. Dzieje się tak i już. Jednak kondycję włosów można poprawić stosując odpowiednie kuracje witaminowe, czy prawidłowo się odżywiając. Po leczeniu antybiotykowym można zastosować kurację ze skrzypu polnego czy pokrzywy. W bardziej zaawansowanych przypadkach, jak na przykład wspomniane łysienie plackowate, należy zgłosić się po pomoc lekarską.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz