środa, 28 października 2009

Łysienie plackowate i bliznowate

Łysienie plackowate i łysienie bliznowate to w mojej subiektywnej ocenie dwa najgorsze typy łysienia. Dlaczego? Dlatego, że łysienie plackowate jest nieprzewidywalne, jego pojawienie się nie zależy od wieku ani jakichś szczególnych predyspozycji genetycznych (choć geny na pewno są za nie odpowiedzialne) i może nas dopaść w każdym momencie, zdarza się przecież nawet dzieciom. Z kolei łysienie bliznowate jest o tyle straszne, że w jego przebiegu dochodzi do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych, a skoro tak mieszki nigdy już nie podejmą produkcji włosa i łysienie to jest łysieniem nieodwracalnym, a jedynym sposobem na odzyskanie włosów jest zabieg.

Łysienie plackowate


Nie znamy jego etiopatogenezy, medycyna co prawda ma swoje "typy", ale wciąż gubi się w domysłach, teoriach i przypuszczeniach. W tej chwili za najbardziej prawdopodobną przyczynę łysienia plackowatego uznaje się układ odpornościowy (innymi słowy łysienie to miałoby mieć charakter choroby autoimmunologicznej) na co zresztą wskazywałyby dosyć dobre wyniki w leczeniu łysienia plackowatego przy pomocy alergenów kontaktowych.

Jak wygląda ten typ łysienia?


Jak sama nazwa wskazuje na głowie pojawiają się łysiejące placki o kształcie owalnym lub okrągłym. To ogniska łysienia, z których nadmiernie wypadają włosy. Ognisk tych może być kilka, mogą wręcz zaatakować całą głowę, albo pojawiać się pojedynczo np. jako jeden, słabo widoczny placek. Dobrą informacją jest to, że łysienie może samo ustąpić, choć również wykazuje spore tendencje do nawrotów.
Oprócz terapii alergenami kontaktowymi w leczeniu łysienia plackowatego stosuje się naświetlania UVA i PUVA (to drugie z użyciem specjalnych leków - substancji o charakterze fotouczulaczy co wzmaga efekty naświetlań). Poza tym na łysienie plackowate może, choć nie musi, pomóc minoxidil oraz leki i preparaty do kuracji miejscowej stosowane w leczeniu innych typów łysienia.

Zagrożenia związane z łysieniem plackowatym


Podstawowym zagrożeniem jest możliwość całkowitego wyłysienia. Najgorsze jest to, że nie każda terapia nie w każdym przypadku zadziała. Całkowite wyłysienie obejmuje nie tylko skórę głowy ale też włosy brwi i rzęs oraz owłosienie na ciele (łącznie z włosami łonowymi).
Jeśli chodzi o łysienie plackowate pozostaje mieć nadzieję, że medycyna w końcu sobie z nim poradzi. A ten kto wynajdzie skuteczną terapię zasłuży na nagrodę Nobla.

Łysienie bliznowate


Możemy spowodować sami! Uwaga: nieleczony uciążliwy łupież, stany zapalne skóry głowy, grzybice mogą skutkować bliznowaceniem mieszków włosowych. Pojawia się ono w przebiegu nieleczonej choroby ewentualnie w wyniku uszkodzeń mechanicznych kiedy to w związku uporczywym świądem bądź w ramach mechanicznego usuwanie łusek łupieżu pojawiających się na głowie będziemy się drapać. To powoduje wypadanie włosów i może doprowadzić do uszkodzenia mieszków.

Inne przyczyny


Łysienie bliznowaciejące może pojawić się też w efekcie innych urazów takich jak oparzenia czy odmrożenia. Dochodzi do niego w przebiegu sarkoidozy i nowotworów atakujących skórę głowy. Stosunkowo rzadko łysienie bliznowate pojawia się w efekcie zmian wrodzonych. Taką przypadłością jest na przykład wrodzony niedorozwój skóry bądź wrodzone znamiona we wszystkich tych tkankach, od których zależy porost włosów. I tak łysienie bliznowate pojawia się w znamionach gruczołów (znamię łojowe), naczyń krwionośnych (naczyniaki o jamistym charakterze) i skóry (znamię naskórkowe). Podobnych, na szczęście bardzo rzadkich chorób jest jeszcze więcej.

Leczenie łysienia


Początkowo w przebiegu chorób wcale nie musi dochodzić do zarastania mieszków tkanką bliznowatą, dlatego najważniejszy jest czas reakcji. Świąd, pieczenie skóry, czy inne objawy świadczące o jakichś zmianach na skórze głowy są pierwszym ostrzeżeniem. Alarmem. Nasza reakcja powinna być natychmiastowa - wizyta u lekarza, bo z chwilą w której dojdzie do zbliznowacenia mieszków straty we włosach staną się nieodwracalne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz