czwartek, 22 października 2009

Łysienie androgenowe

Określenie łysienie androgenowe obowiązywało do niedawna, dziś mówi się raczej o męskim i kobiecym typie łysienia. W przypadku mężczyzn sprawa jest w zasadzie prosta: rozpoznano mechanizm łysienia i wiadomo jak można go leczyć, jeśli natomiast chodzi o panie przyczyny są nieco bardziej skomplikowane. Tak czy inaczej obydwa typy łysienia mają podłoże hormonalne. U mężczyzn odpowiedzialne za łysienie są androgeny, u kobiet - androgeny bądź dysfunkcje gruczołów wytwarzających żeńskie hormony płciowe
Męski typ łysienia (inaczej Male Pattern Hair Loss / MPHL) pojawia się w postaci zakoli czyli łysienia kątów czołowych, oraz łysiny na ciemieniu.
Kobiecy typ łysienia (inaczej Female Pattern Loss FPHL) dotyka głownie szczytu głowy (łysina zaczyna się od przedziałka pośrodku włosów).
Łysienie obydwu typów jest najczęściej spotykanym i notowanym rodzajem łysienia.

Łysienie typu męskiego - przebieg i leczenie


Przebieg łysienia jest w zasadzie typowy, linia włosów stopniowo cofa się coraz bardziej, jednocześnie powiększa się łysina na czubku głowy. Mechanizm tego łysienia rozpoznano bardzo dokładnie. Odpowiedzialny jest za nie dihydrotestosteron, którego nadmiar pojawia się w skórze w efekcie reakcji z enzymem 5-alfa-reduktaza. Dihydrotestosteron przyczepia się do receptorów androgenowych w mieszkach włosowych, przez co te zbyt szybko przechodzą do fazy telogenu, co oczywiście skutkuje wypadaniem włosów. Dodatkowo DHT obciąża i uszkadza mieszki powodując ich miniaturyzację (zmniejszanie i przesuwanie się ku górnym partiom skóry) w ten sposób mieszki tracą zdolność do wytwarzania włosów o normalnej strukturze, na miejscu tych włosów pojawia się charakterystyczny meszek.

Leczenie łysienia typu męskiego polega na zablokowaniu mechanizmu odpowiedzialnego za powstawanie dihydrotestosteronu. W preparatach na łysienie, stosowanych miejscowo stosuje się inhibitory DHT oraz blokery enzymu 5-alfa-reduktaza. Najczęściej wykorzystywaną substancją w leczeniu tego typu łysienia jest minoxidil (bez recepty dostępny w stężeniu 5%). Powodzenie kuracji zależy od szybkości naszej reakcji i wytrwałości w stosowaniu preparatów bądź leków na łysienie.

Panowie mogą bowiem sięgnąć również po farmaceutyki - lekiem wykorzystywanym w leczeniu męskiego typu łysienia jest finasteryd, po który sięga się też w leczeniu przerostu gruczołu krokowego.
Kobiety, u których stwierdzono kobiecy typ łysienia mogą stosować minoxidil, ale leczenie finasterydem jest w ich przypadku wykluczone!

Łysienie typu kobiecego - rozpoznanie i leczenie


Ponieważ w przypadku pań sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana konieczne są zaawansowane badania hormonalne i rozpoznanie ginekologiczne. Niestety wizyta u dermatologa zdecydowanie nie wystarczy, bo łysienie typu kobiecego może pojawić się też w przebiegu chorób jajników - w tej sytuacji należy sięgnąć do przyczyn pierwotnych i to je najpierw wyleczyć.

Generalnie ten typ łysienia jest bardzo ciężki do wyleczenia, choć powodzenie kuracji również w przypadku kobiet zależy od tego, jak szybko zastosowano terapię przeciwko łysieniu i preparaty na łysienie. Oprócz wspomnianego już minoxidilu u kobiet przeprowadza się leczenie estrogenami, celem uzupełnienia niedoboru żeńskich hormonów płciowych, ewentualnie w razie zdiagnozowania podwyższonego poziomu androgenów stosuje się leki o działaniu antyandrogenowym tj. blogującym destrukcyjny wpływ hormonów męskich. Warto wspomnieć tutaj leki takie jak spironolakton oraz octan cyproterenu, które również łączy się z estrogenami.
Powodzenie leczenie łysienia androgenowego (czy też raczej łysienia nazywanego wcześniej androgenowym) jest uzależnione od indywidualnych cech osobniczych każdego pacjenta. Żaden środek na łysienie, ani żaden lek nie daje stuprocentowych gwarancji wyleczenia. W wielu przypadkach stosowanie najpopularniejszych preparatów jedynie hamuje wypadanie włosów, nie doprowadzając do ich odbudowy, choć tu reakcje oczywiście mogą być bardzo zróżnicowane.

W ostateczności zawsze można wykorzystać leczenie zabiegowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz